Imieniny
30 Maja 2017
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Andonik, Feliks,
Ferdynand, Joanna,
Sulimir
Do końca roku zostało 216 dni.

powered_by.png, 1 kB

Zasady żywienia zbrojników Email
Wpisał: Katarzyna Palarska   
07.01.2007.

HOT

Na początek musimy sobie powiedzieć jasno, że tylko niewielka ilość gatunków zbrojników jest „glonożercami” a przecież tak często mówimy na te ryby „glonojady”, co jest wielkim błędem. Kupujemy takiego „glonojada” i myślimy, że glony z naszego akwarium mu wystarczą, ewentualnie dorzuci się jakąś pastylkę i na tym koniec, nic bardziej błędnego...

 

Dieta wszystkich ryb nie tylko zbrojników ma wielkie znaczenie, jeśli chcemy aby ryby były zdrowe i w dobrej kondycji. Dlatego menu naszych podopiecznych musi być dopasowane do gatunku i musi być również zróżnicowane. I właśnie w tym artykule chcę przybliżyć zasady żywienia ryb zbrojnikowatych.

 

Papryka

 

Zacznijmy może od podzielenia zbrojników na trzy podstawowe grupy pod względem pobieranego pokarmu a raczej przewagi danego rodzaju pożywienia w diecie, bo raczej tak nie ma, że dieta jest w 100% jednorodna i tak mamy gatunki mięsożerne, roślinożerne i wszystkożerne.

 

Do grupy mięsożernych zaliczymy wszystkie te rodzaje Loricariidae, które w naturalnym środowisku żywią się przede wszystkim owadami, drobnoustrojami, skorupiakami, czy też rybami na przykład padliną. Ale również w niewielkim stopniu uzupełniają swój jadłospis o pokarmy roślinne. I tak przedstawiciele rodzaju Hypancistrus to typowi mięsożercy, ale nie może w ich diecie zabraknąć niewielkiej ilości spiruliny. Nie będą one raczej nam jadły surowych warzyw, ale spreparowane gotowe roślinne pokarmy jak najbardziej. Natomiast Baryancistrus’y z przyjemnością skonsumują surowego ogórka, cukinie czy dynie, mimo że podstawą ich żywienia jest dieta mięsna wysokobiałkowa. Również do „mięsozjadaczy” z okrasą roślinną należą niewątpliwie Pseudacanthicus’y.

 

Mając na uwadze, co te ryby jedzą w swoim naturalnym środowisku musimy skomponować im dietę akwariową. A więc czym karmić mięsożerców, mamy do dyspozycji gotowe akwarystyczne mrożonki takie jak: gammarus, kryl, artemia, wodzień, czarna larwa komara, ikra, małże, rybie mięso, szczególnie dla Baryancistrusów (ze względu na ich tendencje do pasożytów układu pokarmowego) polecam Diskus Mix – serce wołowe z czosnkiem. Możemy też sami przygotować taki pokarm, jak również kupując w sklepie krewetki czy chude surowe mięso ryb, wystarczy je zmielić, po porcjować i zamrozić. Dobrze jest też przed podaniem posiekać kryla, gammarusa czy małże zbyt duże kawałki nie zostaną zjedzone przez małe ryby. Karmimy również gotowymi firmowymi pokarmami w formie pastylek. Szczególnie polecane dla tego typu zbrojników to JBL-Tabis, SERA-Viformo, HAGEN – Nutrafin Max Tabletki liofilizowane, HAGEN – Nutrafin Max Pełnoskładnikowy pokarm w tabletkach opadający na dno. Możemy również dodatkowo podawać pokarmy dedykowane dla Dyskowców zwłaszcza te z dodatkiem czosnku.

 

 

JBL

 

 

Do grupy roślinożernych zbrojników zaliczymy zarówno te, które żywią się glonami, roślinami, owocami jak i drewnem. Drewno jest bardzo ważnym składnikiem diety większości zbrojników ponieważ pomaga w trawieniu pokarmów. Są jednak gatunki, dla których jest to podstawa diety, do nich należą ryby z rodzaju Panaque. Trzymając je w swoim akwarium musimy zapewnić im duży wybór korzeni, lignitów i różnego rodzaju drewna, nie zapominając jednak o innych pokarmach przede wszystkim roślinnych. Ryby te uwielbiają wszelkiego rodzaju surowe warzywa a zwłaszcza ich skórkę. Raz w tygodniu podajemy lekki pokarm mięsny. Innymi roślinożercami są Ancistrus’y ze swoim najpopularniejszym w naszych akwariach przedstawicielem, czyli Zbrojnikiem Niebieskim zwanym najczęściej po prostu „Glonojadem”. Ich dieta oprócz zróżnicowanych pokarmów roślinnych powinna zawierać około 20% białka. Jednak źle znoszą nadmiar mięsa przy jednoczesnym braku pokarmów balastowych. Podawane im mięso musi też być niskotłuszczowe (np. gammarus, kryl itp.). Drugim często goszczonym w akwariach gatunkiem jest Glyptoperichthys gibbiceps jego jak i całego rodzaju Glyptoperichthys zasady żywienia nie wiele odbiegają od Ancistrus’ów jedynie są mniej wrażliwe na błędy żywieniowe, ale koniecznie muszą mieć drewno. Rodzaje Sturisoma i Chaetostoma to glonożercy, których jadłospis uzupełniamy niewielką ilością drobnych owadów, zaś Farlowella oraz Otocinclus to już wyłącznie glonożercy i roślinożercy.

Czas teraz przygotować jadłospis dla naszych roślinożerców. Surowe lub lekko obgotowane warzywa i owoce to coś, czego nie może zabraknąć w tym jadłospisie. Przede wszystkim uwielbiane są surowe ogórki, cukinia, dynia, kabaczek, melon, arbuz. Nie pogardzą również papryką (słodką), pomidorem, jabłkiem czy nawet kiwi. Oczywiście usuwamy pestki z wszystkich powyżej wymienionych warzyw i owoców, myjemy i obciążamy, aby zatonęło w akwarium, ja do tego celu używam łyżki, na którą nabijam pokarm (patrz zdjęcia). Warzywa, które należy lekko podgotować przed podaniem to kalafior, brokuły, brukselka, marchewka (surową podaje tylko dużym zbrojniką z rodzaju Panaque). Sparzone liście kapusty, sałaty czy szpinaku, dobre są szczególnie dla młodych osobników (do wykarmienia narybku). Po za sezonem świeżych warzyw korzystamy z mrożonek kupując na przykład „Zupę Zimową” Hortexu. Z gotowych pokarmów na szczególną uwagę zasługują SERA PREMIUM – Spirulina Tabs 20%, HAGEN Nutrafin Max – Tabletki z glonami spiruloina 30%, JBL – Novo PlecoChips czy TETRA – PlecoMin, HIKARI – Algae Wafers.

 

Marchew

 

Grupę wszystkożernych zbrojników zasilą te rodzaje, które w zasadzie są zarówno roślinożerne jak i mięsożerne w prawie takim samym stopniu. Należą do nich niewątpliwie ryby z rodzajów Leporacanthicus, Rineloricaria, Liposarcus również Hypostomus te jednak z przewagą roślinnego pożywienia, drewna. Nad przynależnością do tej grupy rodzaju Peckoltia w zasadzie można by się zastanawiać, ponieważ przewagą ich pożywienia jest pokarm mięsny, ale stosunkowo duży procent przyjmowanych innych pokarmów jednak skłania do zakwalifikowania ich do wszystkożerców.

Aby skomponować jadłospis dla tej grupy należy w odpowiednich proporcjach podawać pokarmy takie jak dla roślinożerców na zmianę z pokarmami dla mięsożerców. Do diety tej możemy dodatkowo wprowadzić jeszcze takie produkty gotowe jak SERA – Wels-Chips, JBL – Novo Tab, HIKARI – Sinking Wafers.

 

Sera

 

Musimy jeszcze pamiętać o kilku ogólnych zasadach żywienia zbrojników. Najważniejsza to nie przekarmiać, lepiej podawać za mało niż za dużo pożywienia. Niektóre gatunki cały czas poszukują jedzenia co nie oznacza, że są głodne. Przynajmniej raz w tygodniu głodówka. Pamiętajmy też, że zbrojniki są łakome będą jadły wszystko, ale nie wszystko wychodzi im na zdrowie, dlatego zadbajmy o to, aby dieta była odpowiednia do gatunku. Jeśli mamy inne ryby w akwarium i karmimy je pokarmem nie odpowiednim dla naszego zbrojnika uważajmy, aby pokarm ten nie opadał na dno tylko został w całości zjadany przez nie zanim to nastąpi. Należy też odpowiednio dobierać mieszkańców akwarium pod względem upodobań pokarmowych.

Kupujmy tylko pokarmy sprawdzone, najwyższej jakości, nie przeterminowane. Warzywa najlepiej z własnych ogródków, lub z pewnych źródeł. Myjmy je dokładnie.

Długie i ciągnące się odchody moga być objawem niewłaściwej diety, ubogiej w pokarmy balastowe. Często występujące opuchnięcie brzucha (zwłaszcza u Ancistrusów) jest najczęściej przyczyną złego karmienia, niejednokrotnie kończące się dla nich tragicznie. Pamietajmy, że odpowiedniemu, zróżnicowanemu i dobrej jakości pożywieniu zawdzięczamy dobrą kondycję naszych podopiecznych a za tym idzie odporność, zdrowie i długowieczność.

 

Hagen

 

Nie opisałam tu wszystkich rodzajów Loricariidae a jedynie te najczęściej spotykane w sprzedaży, przed zakupem zawsze należy sprawdzić (lub się dowiedzieć), do jakiej grupy należy dany gatunek...

 


© Kopiowanie, rozpowszechnianie i publikowanie w jakiejkolwiek formie w całości jak i we fragmentach materiałów zawartych na tych stronach bez mojej pisemnej zgody jest ZABRONIONE i będzie z mocy prawa ścigane!

 

 

 

 

 

Zmieniony ( 03.02.2013. )
 
« poprzedni artykuł
Twoje IP i Host
IP : 23.20.157.174
Host: ec2-23-20-157-174.compute-1.amazonaws.com
Licznik
Statystyka
OS: Linux s
PHP: 5.6.30
MySQL: 5.5.5-10.0.31-MariaDB
Czas: 12:09
Caching: Disabled
GZIP: Disabled
Użytkownicy: 9
Nowości: 36
Linki: 8
gości: 675073
© 2005 – 2017 www.zbrojniki.pl